Strona główna

Dzieci bez butów są lepszymi uczniami - orzekli brytyjscy naukowcy.

Dziesięcioletnie badania ujawniły,że dzieci, które uczą się bez butów, lepiej się zachowują i uzyskują lepsze stopnie, niż rówieśnicy noszący buty.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bournemouth stwierdził, że uczniowie,którzy chodzą po szkole bez butów,chętniej chodzą do szkoły  później z niej wychodzą i czytają więcej-co prowadzi do lepszych wyników w nauce.Po obserwacjach tysiąca dzieci z 25 krajów powyżej dziesięciu lat naukowcy chcą prowadzić ten zwyczaj w  szkołach podstawowych i średnich,

W wielu  szkołach w Anglii, wdrożono tę politykę, opierając się na skandynawskich zwyczajów, gdzie jest to uważane za normalne.

Chodzenie bez butów zostało wprowadzone również w Nowej Zelandii i Australii gdzie naukowcy analizowali wpływ na wyniki w nauce aż do skończenia studiów.


Eksperci stwierdzili, że tam gdzie chodzono bez butów, pomieszczenia były cichsze, zapewniając spokojniejszą atmosferę,więc uczniowie chętniej się uczyli..

W Skandynawii i w innych krajach Europy północnej, zwykle zostawia się buty poza klasą w czasie brzydkiej pogody, tak aby nie przynieść błota i śniegu z zewnątrz.

Badania w Hiszpanii gdzie również chodzi się w butach na lekcjach, dowiodły, że dzieci lepiej się uczą bez nich.

Eksperci wierzą że dzieci które zdejmują bity w klasie są bardziej wypoczęci ,lepiej się uczą ponieważ "czują się jak w domu". Wiele nauczycieli w Wielkiej Brytanii toleruje uczniów bez butów aby Ci, lepiej napisali egzaminy.

Profesor Stephen Heppell, który prowadził badania  w Centre for Excellence, powiedział: "Dzieci chętniej, siadają na podłodze i odpoczywają, jeśli nie mają butów."

"Ostatnim miejscem gdzie dziecko chciałoby usiąść aby przeczytać książkę jest krzesło i odkryliśmy, że 95 procent z nich faktycznie nie czyta na krześle w domu. Gdy są wakacje czytają w pozycji leżącej.


Chodzenie w samych skarpetkach zmniejsza koszty utrzymania serwisu sprzątającego.

Według naukowca niegrzeczne zachowania rzadziej występują.

Gdyby szkoły w Wielkiej Brytanii chciałyby wprowadzić chodzenie bez butów, pan Hippel przypomina, że nauczyciele w tym dyrektorzy i inne osoby również tak robić.

Jeśli chodzi zaś o śmierdzące skarpetki -"skarpetki bez butów nie śmierdzą to buty czynią jest śmierdzącymi.

Źródło:http://www.azfamily.com/story/34406588/one-way-to-improve-classroom-performance-remove-kids-shoes

Artykuł został przetłumaczony z serwisu Independent