Strona główna

[Washington Post].Dlaczego dzieci powinny chodzić boso (i dorośli również)?

Lauren Knight

Podczas ciepłego zimowego dnia (dość ciepłego jak na tę porę roku),poszłam z mężem i trojgiem synów na pobliski plac zabaw. Słońce przygrzewało,więc wszyscy ściągnęliśmy swoje kurtki,razem z butami i skarpetkami.Chłopcy zaczęli sie wspinać po drabinkach ozywając nóg do owinięcia się woków nich.Kilkoro dzieci poszło w nasze ślady i również zaczęło ściągać swoje buty i skarpetki.

Nie!- krzyknęła jedna matka, do swojego syna nie zdejmuj butów i skarpet. Gdy zapytał dlaczego,odpowiedziała: "Zawsze nosimy buty na dworze". To nic nowego;od zawsze byliśmy dziwną rodziną na placu zabaw.Zabawy w ganianego, balansowanie na linie,stanie na rękach boso,czasami w piec osób w tym samym czasie.

W pewnym momencie jeden rodzic nie pozwolił aby jego syn zdjął buty,kiedy zaprosiliśmy do na naszą linę.Nie tylko nie mógł się utrzymać na niej w butach ale jeszcze na dodatek ubrudził wiec szybko się poddał. Innym razem jeden ojciec zbeształ mnie za to,że pozwalam moim dzieciom chodzić boso,sugerując że jest to dla nich niebezpieczne.Te obiekcje nie przeszkadzają mi. Zapewniam,że prowadzę świadome wychowanie i jest to celowe o czym informuję.Zastanawiam się jednak dlaczego wielu rodziców małych dzieci, zabrania ściągać buty na dworze.Zdecydowałam się zrobić rozpoznanie odnośnie mitów i korzyści chodzenia boso.A co co odkryłam może zaskoczyć.

Dwa najczęstsze powody, dla których rodzice nie pozwalają swoim dzieciom chodzić boso na dworze, jest strach przed skaleczeniami oraz złapaniem jakieś choroby. Poza miastem gdzie jest wszędzie szkło,ryzyko skaleczenia jest minimalne,w szczególności na gumowej powierzchni,gzie można łatwo zobaczyć niebezpieczne przedmioty i uniknąć wejścia w nie. Dzieci i dorośli którzy chodzą boso odruchowo rozgadają się w poszukiwaniu zagrożeń. Podczas chodzenia boso,podeszwa stopy się uodparnia,co zwiększa ochronę przed urazami. Jeśli zaś chodzi o choroby które można złapać chodząc boso,to nasza skóra jest właśnie po to aby zapobiegać przedostawaniu się bakterii do organizmu. Większe prawdopodobieństwu rozprzestrzenianie się chorób jest przez ręce. (publiczne toalety,klamki,gdzie jest więcej bakterii). Poza tym dzieci częściej dotykają do ust oczu i ust rękami niż stopami-to są drogi którymi bakterie częściej dostają się do organizmu. W krajach rozwiniętych pasożyty jelitowe nie przenosza się przez stopy, Dzięki nowoczesnej kanalizacji, tęgoryjec jest coraz rzadziej spotykam y zwłaszcza w regionach nieturystycznych, w których występują ostre zimy. Jest większe prawdopodobieństwo tego,że dziecko zarazi się boreliozą od kleszcza niż złapie pasożyta jelitowego. Tak naprawdę to buty stwarzają większe ryzyko złapania grzyba ( w towarzystwie ciemności wilgoci i ciepła),i utrzymywaniem ich na stopach przez wiele godzin w komfortowych dla nich warunkach do rozmnażania się.

Kevin Geary (taki zagraniczny Dorota Zawadzka) nauczyciel i autor Revolutionary Parent,, strony internetowej poświęconej wychowywaniu. dzieci- twierdzi że buty szkodzą naszym pociechom. Buty niszczą stopy,uniemożliwiając prawidłowy rozwój stóp. Zalety chodzenia boso są spore.

Chodzenie boso wzmacnia stopy i nogi,dzięki czemu ciało jest bardziej zwinne i odporne na skaleczenia. Zwiększa się także propriocepcja ( zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała. Receptory tego zmysłu (proprioreceptory) ulokowane są w mięśniach i ścięgnach. Dostarczają mózgowi informacji o tonusie mięśniowym. Dzięki temu zmysłowi wiemy, jak ułożone są nasze kończyny bez patrzenia na nie;źródło wikipedia).Geary twierdzi,że podeszwa stopy jest wrażliwa (znajduje się tam 200.000 zakończeń nerwowych (jedno z największych skupisk w organiznie). dzięki czemu jesteśmy czujniejsi, bezpieczniejsi będąc boso.Na bosaka -mamy również lepsze warunki do wspinania,obracania się i utrzymana równowagi. Możemy również lepiej dostosowywać sie do nierównego terenu i różnych nawierzchni

Dr. Kacie Flegal która specjalizuje się w pediatrii, pisała o rozwoju mózgu i układu nerwowego u małych dzieci twierdząc że chodzenie boso jest niesamowite:"Jednym z najprostszych sposobów aby pobudzić układ przedsionkowy jest włośnie bycie boso przez niemowlęta,tak często jak to możliwe". Twierdzi różnież że:" Inną zaletą bycia boso jest ciągłe pobudzanie mózgu. poduszeczki stóp są bardzo wrażliwe. informacje od nich trafiają bezpośrednio do mózgu eliminując niepożądanie bodźce.Dzięki temu dziecko lepie czuje podłoże i pewniej zaczyna chodzić.

KOMUNIKAT.

Inną zaletą chodzenia boso jest to że zachęta do naturalnego chodu. Adam Sternberg napisał dla New York Magazine w 2008 roku.Przypomniał badania,że buty szkodzą stopom.Ludzie mieli zdrowsze stopy przed pojawianiem sie butów.Pomimo tego stwierdzenia, nie zachęca do chodzenia boso na dworze.

W końcu, chodzenie boso jest wulkanem zmysłów,szczególnie dla małych dzieci które doświadczają wszystkiego, co nowe właśnie przez dotyk.Pomyśl o relaksującym uczuciu spaceru po delikatnym ciepłym piasku; o orzeźwiającym uczuciu chłodnej trawy; o śliskim błocie między palcami;. Te wszystkie odczucia są możliwe tylko wtedy kiedy pozwalany naszym dzieciom eksperymentować bez butów.Może powinieneś/powinnaś dołączyć do nas i zdjąć buty na placu zabaw?.

Źródło:Washington Post

: