Strona główna

Ogólnie o chodzeniu boso

Chodzenie boso można podzielić na dwa rodzaje/formy:

  • rekreacyjne-jak chodzenie boso po domu,piasku czy trawie w ogrodzie,
  • na zewnątrz - chodzenie po mieście, w pracy itp,
  • ekstremalnie-jak chodzenie boso po lesie, szkle lub węglach.

 

Chodzenie boso (na zewnątrz ) po ulicy jest bardzo popularne na świecie i modne wśród gwiazd Hollywood.
W Polsce ten styl życia jest praktykowany głównie w formie rekreacyjnej:w zaciszu domowym: w domu i przydomowym ogródku na działce czy na plaży. Chodzenie po mieście jest bardzo rzadko praktykowane. Wynika to prawdopodobnie z obaw o brud i szkła na ulicach. Te obawy bezpodstawne. Większość szkieł na ulicach jest bardzo mała i odbija się od skóry zamiast się w nią wbijać.Jeśli chodzi o brud-wystarczy potrzeć stopami o trawę i brud znika.

Dyskryminacja

Problemem dla chodzących boso jest również akceptacja innych osób.Na bosochodzących krzywo się patrzy.Dochodzi nawet do złośliwych komentarzy typu "ktoś chyba zgubił buty" albo "Jak będziesz niegrzeczna, to tak pójdziesz jak ten Pan" (do dwuletniej córki) . Był nawet jeden przypadek gdy bosym dzieckiem na ulicy zajęła się straż miejska.

Bose dzieci

Chodzenie boso jest bardzo ciekawym doświadczeniem, szczególnie dla dzieci które do szóstego roku życia poznają świat, głównie przez dotyk.Chodzenie boso w dodatku wzmacnia mięśnie nóg i zapobiega płaskostopiu.

Nie ma powodu aby zabraniać chodzić boso dzieciom w domu czy w ogrodzie latem. Każde dziecko będzie zadowolone z chodzenia boso.Należy jednak zwracać uwagę na temperaturę powietrza-nie może być zbyt chłodno.

Bose wychowywanie dzieciZachowanie ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność w miejscach gdzie występują ostre przedmioty np gałęzie ponieważ istnieje ryzyko urazu 
Chodzenie boso nie jest wskazanie w miejscach w których nie widzimy podłoża na przykład w wysokiej trawie; w ciemnościach na nieznanym terenie.

Chodzenie bez butów nie jest wskazane dla osób z cukrzycą -każde nawet najmniejsze skaleczenie może być przyczyną problemów ze zdrowiem.Osoby z chorobami oczu (zaćma,jaskra) również nie powinny chodzić boso.

Hartowanie

Hartowanie organizmu przez chodzenie boso jest zarówno latem jak i zimą. Chodzenie po rosie latem jest świetną terapia dla osób z nadciśnieniem. Bieganie boso po śniegu zaś hartuje organizm na choroby.Tak jak w przypadku chodzenia boso po mieście należy stosować się do określonych reguł aby sobie nie zaszkodzić.